tel. 695-695-796    e-mail: klima@climaast.com.pl

Wentylacja z rekuperatorem

 

 

Wentylacja z rekuperatoremOdzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń to skuteczny i, co ważne, niepogarszający komfortu sposób ograniczenia kosztów ogrzewania.

W domach budowanych z nowoczesnych materiałów i wyposażonych w szczelną stolarkę udało się znacznie ograniczyć straty ciepła przenikającego przez przegrody – a co za tym idzie, zużycie energii do ogrzewania domu. Obecnie znaczna jej część (nawet do 50%) wykorzystywana jest do ogrzania dopływającego z zewnątrz powietrza wentylacyjnego. Jedynym skutecznym sposobem dalszego znacznego ograniczenia kosztów energii do ogrzewania pomieszczeń jest odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu kompletnych systemów wentylacji nawiewno-wywiewnej w domach jednorodzinnych. Ich podstawowym elementem są niewielkie centrale wentylacyjne.

Centrala wentylacyjna

Składa się z dwóch wentylatorów – nawiewnego i wyciągowego, nagrzewnicy świeżego powietrza, filtrów i krzyżowego wymiennika ciepła. Wymiennik zbudowany jest z wielu równolegle ustawionych płyt, między którymi są kanaliki, przez które przepływa powietrze. Kanaliki poprowadzone są w ten sposób, że kiedy w jednym ich rzędzie płynie powietrze świeże – zimne, to przez rząd sąsiedni przepływa powietrze wyciągane z pomieszczeń – ciepłe. Przenikające przez płyty ciepło z powietrza usuwanego ogrzewa powietrze nawiewane. Dodatkowo ciepło jest oddawane przez wykraplającą się na ściankach wymiennika parę wodną.

Sieć kanałów

Centrala połączona jest z siecią kanałów wentylacyjnych. Część z nich służy do rozprowadzania świeżego powietrza do pomieszczeń zwanych czystymi, takich jak salon i sypialnie, częścią zaś powietrze jest wyciągane z tak zwanych pomieszczeń brudnych, czyli z kuchni, łazienek, WC, garderoby. Przepływ powietrza z pomieszczeń czystych do brudnych odbywa się przez odpowiedniej wielkości szczeliny pod drzwiami lub przez specjalne otwory w drzwiach lub w ścianach między pomieszczeniami.

Garaż ze względu na możliwość przedostania się spalin do pomieszczeń mieszkalnych nie może być podłączony do tej instalacji. Jego wentylacja musi być wydzielona, a kanały przechodzące przez część mieszkalną – szczelne!

Największym problemem przy zastosowaniu centralnego systemu wentylacji mechanicznej jest konieczność wygospodarowania znacznej przestrzeni na kanały wentylacyjne. Ze względów estetycznych powinny one pozostać niewidoczne. Dlatego najlepiej zaplanować je już podczas projektowania nowego lub przebudowy istniejącego domu. Kanały mają średnicę 100-250 mm i nie można ich zwężać, bo wzrastają wówczas opory przepływu – spada wydajność, a instalacja staje się bardziej hałaśliwa.

Aby ograniczyć długość poziomych odcinków przewodów, trzeba dobrze wybrać miejsce zainstalowania centrali. Najlepiej, jeśli znajdzie się ona w centralnej części budynku. Ze względu na szum towarzyszący jej pracy nie powinna być montowana w pomieszczeniu, w którym będą przebywać ludzie. Najkorzystniej jest umieścić ją na strychu. Wtedy najłatwiej jest rozmieścić czerpnię i wyrzutnię, czyli otwory, przez które jest zasysane świeże powietrze i usuwane zużyte. Czerpnia musi być oddalona od wyrzutni, tak aby powietrze usuwane nie zostało z powrotem zassane przez wentylator nawiewny.